Puppies are here! Contact us for before the reservation list is full!

 

Our Partner Sites:


Professional Training

 

ADRK Kennel in Germany

Click on the banners above to visit our partner sites!

Member ADRK, RKNA, DVG, USA

Contact Us:

Old World Kennel

Cumberland Cove, TN

USA 38574

info@oldworldkennel.com

Telephone:

Mobile: 614-581-8402

Fax:  240-427-9412

No part of this website may be copied or reproduced without prior written consent from Old World Kennel

PAST IMPORTS

 

Below are just a few names of some of the rottweilers that we have been blessed to be able to import and/or own over the years. Although it is always a challenge to find and acquire the very best representatives of the rottweiler breed, this is what we have always enjoyed and done best, having a working knowledge of German bloodlines that goes back well over 40 years.

 

 

Cem v. Kreuzgang - VPG 3, IPO 3, BH, Multiple V-1 rated, 2012 Lindbergsieger, 2011 Bayernsieger, Austrian Youth Sieger, Oberpfalzer Youth Sieger, Saaletal Youth Sieger, FCI Gruppensieger, Multiple BOB Winner (Max v. Turnleberg & Hexe v. Bullenhof)

 

York v. Schwaiger Rathaus - BH, Multiple V-1 rated, 2011 RKNA Klub Youth Sieger, 2011 RKNA Klub Youth Sieger, 2011 Landesgruppe Chicago Youth Sieger, 2012 RKNA Youth Sieger, Best in Show Winner (Utz v. Hause Anin & Sofie v. Schwaiger Rathaus)

 

Ginger v. Wolfert Turm - VPG 1, BH (Quanto v. Wilden Westen & Angy v. Wachberg)

 

Nancy v. Hirtenplatz - SchH/VPG 3, FH 1, BH, Multiple V rated (Donner v. Herrengarten & Quenti vom Teufelsberg)

 

Hera v.d. Donnereiche - SchH/VPG 3, AD, BH, Multiple V-1 rated, German/VDH Champion (Panther v. Bakkes & Nora v. Wartturm)

 

Neptun v. Mohr-Hof -SchH/VPG 1, BH, Muliple V-1 rated (Clodo v. Gondelschleimer Schloss & Quecke a.d. Wildnes)

 

Zico v. Schwaiger Wappen - SchH/VPG 3, AD, BH, Multiple V-1 rated, Gekort, German/VDH Champion (Eddy v. Hammerbachtal & Sunny v. Schwaiger Wappen)

 

Farah v.d. Holtzhaussiedlung - SchH/VPG 3, AD, BH (King v. Schwaiger Wappen & Kelly v.d. Rauberhohle)

 

Ex v. Gruntenblick - SchH/VPG 1, AD, BH, Multiple V-1 rated, Bundesjugendsieger (Mambo v.d. Crossener Ranch & Toga v. Kummelsee)

 

Fenja v. Gruntenblick - SchH/VPG 3, AD, BH, Multiple V-1 rated, Austrian Klubsiegerin (Orlando v. Hause Neubrand & Olfa v. Oeterkotten)

 

Eddy v. Hammerbachtal - SchH/VPG 3, IPO 3, FH 1, AD, BH, Multiple V-1 rated, Gekort EzA, 2002 ADRK Klubsieger, 2003 Landessieger, & 2006 USRC Universal Sieger (Greif v. Moritzberg & Bona v. Hammerbachtal)

 

Morris v. Fusse der Eifel - SchH 3, AD, multiple V-1 rated, Eifel Show winner and Europa Youth Sieger (Falko v.d. Tente & Heike v. Fusse d. Eifel)

 

Arras v. Steinerwald - SchH 3, FH, multiple V-rated in both show & schutzhund (Migo v. Hurbetal & Rhonda v. Steinkopf)

 

Grafin v. Luckshof - SchH 3, FH, V-1 rated, World Youth Siegerin (Dago v.d. Flugschneise & Anuschka v. Luckshof)

 

Quelle v.d. Mauth SchH - 3, AD, multiple V-rated (Karo v. Schwaiger Wappen & Nina v.d. Mauth)

 

Hero v. Leinetal - SchH 3, V-rated (Barry v. Bakkes & Froni v. Hohenhameln)

 

Ingo v. Magdeberg - SchH 3 (Cliff v. Magdeberg & Grafin v. Luckshof)

 

Solvay vom Schwaiger Wappen - SchH 1, AD (Dingo v. Schwaiger Wappen & Itta v. Zimmerplatz)

 

Falko v. Schwaiger Wappen - SchH 2, BH, multiple V-rated (Hassan v. Konigsgarten & Vicky v. Schwaiger Wappen)

 

Cornus v. Luchweg - SchH/VPG 1, BH, Multiple V-1 rated (Iwan v.d. Holzhaussiedlung & Anschi v. Kobelbrunnen)

 

Anchi v. Haus Gronneman - SchH 1, multiple V-rated (Dux v. Rauchfang & Indra v. Old Germany)

 

Atlanda v. Burgthann - SchH 1, FH, AD, V-rated (Karo v. Schwaiger Wappen & Cora v. Ries)

 

Fara v. Beni - 3x Youth Champion, multiple V-1 rated (Phyton Crni Lotos & Greta v. Beni)

 

Hanna v. Schwaiger Wappen - SchH 1 (Chris v. Obergrombacher Schloss & Nancy v. Schwaiger Wappen)

 

Jasmin v. Markgraflerland - AD, BH, multiple V-1 rated, International Champion (Bulli v. Bayernland & Yvonne v. Markgraflerland) 

 

Quido v. Obergrombacher Schloss - Youth Sieger (Noris v. Gruntenblick & Iris v. Obergrombacher Schloss)

 

Edda v. Kressbach - SchH 1, V-rated (Bandit v. Geiersberg & Ayke v. Kressbach)

 

Lex v. Hennekamp - SchH 1, V-rated (Racker v. Hennekamp & Wanda v. Hennekamp)

 

Hai v. Gruntenblick - BH, V-1 rated (Mambo v.d. Crossener Ranch & Toga v. Kummelsee)

 

Donna v. Glucksritter - SchH/VPG 3, IPO 3, BH, multiple V & V-1 rated (Odin v. Fleischer & Vanny v.d. Flugschneise)

 

Candy v. Hamburger Michel - V-1 rated (Karo v. Schwaiger Wappen & Olly v. Silberwald)

 

Greta von Beni - 2x Youth Siegerin, multiple V-1 rated (Beni & Ria v. Mulmirott)

 

Opera v. Extrem - V rated (Bronko o.d. Dragecevica & Frida v. Natkai)

 

Cilly v. Hamburger Michel - multiple V-rated (Karo v. Schwaiger Wappen & Olly v. Silberwald)

 

Bessy v. Haus Christl - South American and AKC Champion (Falko v.d. Tente & Ossy v. Schwaiger Wappen)

 

Dana v.d. Kolpingshohe - AD, BH, Multiple V-rated (Bulli v. Bayernland & Conny v. Hegnenbacher Landl)

 

 Achilles v. Bochrahmer - SchH/VPG 1, BH, USRC Most Beautiful Puppy (Ambassador v. Shambala & Yvett v. Schwaiger Wappen)

 

Henna v.d. Blockhutte - V-1 rated, USRC Select Female (Orlando v. Hause Neubrand & Gwendi v. Kressbach)

 

Franka v. Haus Christl - V-rated (Baas v.d. Siegbrucke & Ossy v. Schwaiger Wappen)

 

Finne v. Haus Christl - (Baas v.d. Siegbrucke & Ossy v. Schwaiger Wappen)

 

Gerda v. Haus Christl - (Danjo v. Schwaiger Wappen & Ossy v. Schwaiger Wappen)

 

Gitti v. Haus Christl - (Danjo v. Schwaiger Wappen & Ossy v. Schwaiger Wappen)

 

Quenda v.d. Holtzhaussiedlung - SchH/VPG 1, BH (Filou v. Rauberweg & Engi v. Steinberg)

 

Inos v. Luchweg - (Filou v. Rauberweg & Brenda v. Herrenhaus)

Aurora v. Scherauer Wappen (Mambo v.d. Crossener Ranch & Peggy v.d. Scherau)

 

Ondra v. Muhlberg - (Filou v. Rauberweg & Fina v. Muhlberg)

 

Erik v.d. Rackwitz Meute - (Max v. Turnleberg & Farah v.d. Holtzhaussiedlung)

 

Anton v. Bochrammer - (Ambassador v. Shambala & Yvett v. Schwaiger Wappen)

 

Lenox v.d. Reuthwiese - (Henry v.d. Hassberghohen & Grace v.d. Reuthwiese)

 

Lucy v.d. Reuthwiese - (Henry v.d. Hassberghohen & Grace v.d. Reuthwiese)

 

Atze v.d. Konigsheide - (York v. Salamandertal & Bea v. Rangau)

 

Baro v.d. Konigsheide - (York v. Salamandertal & Bea v. Rangau)

 

Bulli v.d. Konigsheide - (York v. Salamandertal & Bea v. Rangau)

 

Aura v. Lengener Land - (Vaith v. Schwaiger Wappen & Aqua v. Eisental)

 

Quinta v. Obergrombacher Schloss - (Noris v. Gruntenblick & Iris v. Obergrombacher Schloss)

 

Dixi v. Stockwald - (Hassan v. Konigsgarten & Dolly v. Hulsental)